مشاوره مصرف استروئید

دوره اي استروئيدها علاوه بر اينکه عوارض جانبيمصرف  طولاني مدت اين دسته از دارو ها را به حداقل مي رساند، تاثير آنابوليکي داروهاي به کار رفته در دوره ها را نيز به شدت تقويت مي کند. واژه «دوره» به مقطع زماني خاصي گفته مي شود که در آن مقطع، ورزشکار اقدام بهمصرف  استروئيدها کرده و پس از اتمام دوره نيزمصرف  استروئيدها را قطع کرده و بامصرف  داروهاي کم کننده عوارض يا به قول برخي ها، داروهاي پاک کننده، تغييرات مضر ايجاد شده در بدن را اصلاح مي کند.
بر خلاف آنچه که در ايران باب شده است و ورزشکاران ما نيز آن را تا حدودي پذيرفته اند، «دوره» به معني تجويز تزريق 14 عدد آمپول ناندرولون در هفته به همراهمصرف  3 عدد قرص اکسي متولون يا به قول برخي از مربيان و ورزشکاران، اکسي متالون!!! در روز نيست. از مهمترين ويژگيهاي يک دوره علمي، استفاده بهينه و درست از استروئيدهاست به طوري که بايد با ترکيب صحيح استروئيدهاي خوراکي و تزريقي و با تجويز دزهاي مناسب و طول دوره ايده آل و حساب شده، از کمترين مقدارمصرف  و از کوتاهترين دورهمصرف ، حداکثر تاثير مثبت را گرفت و در عين حال نيز کمترين عارضه جانبي را متوجه اندامهاي حياتي بدن کرد. يکي ديگر از ويژگيهاي مهم و غير قابل چشم پوشي دوره، استفاده صحيح و کافي از داروهاي کم کننده عوارض به همراه دوره و يا پس از اتمام آن است که اين مهم، به حداقل رسيدن عوارض جانبي از قبيل: بروز عوارض زنانه گي در مردان، کم شدن تعداد اسپرم و عقيمي و غيره را به نوعي تضمين مي کند.
طول دوره از مهمترين ويژگيها و مشخصات دوره است و در صورتي که درست تنظيم نگردد و يا ورزشکار آن را به درستي رعايت نکند، مي تواند تمام رشته هاي ورزشکار در طول ساليان را پنبه کرده و يا صدمات جبران ناپذيري به ارگانهاي حياتي بدن وي وارد کند.
براي آشنا شدن بيشتر خوانندگان با ويژگيهاي يک دوره واقعي، تعدادي از اين دوره ها را به اختصار مورد بررسي قرار مي دهيم و باز هم يادآوري مي کنيم که اين مباحث تنها براي آشنايي ورزشکاران با دوره واقعي در اين شماره ذکر شده و استفاده از آنها در موارد عملي نه تنها ممنوع است بلکه با مخاطرات زيادي نيز همراه است.
دوره اي که در جدول زير مي بينيد، دوره کلاسيک افزايش حجم عضلاني است که در آمريکا طرفداران زيادي داشته و به دوره نان و کره نيز شهرت پيدا کرده است:در اين دوره مي توان از تستوسترون انانتات، تستوسترون سي پيونات و يا سوستانون 250 استفاده کرد. با توجه به اين که مصرف     داروي ديانابول در طولاني مدت براي کبد سمي است، مصرف  اين دارو در دوره حاضر محدود به 6 هفته اول دوره مي شود. تجويز داروي ديانابول در ابتداي دوره اتفاقي نبوده و به اين خاطر صورت گرفته است که تا بروز تاثيرات مثبت تستوسترون که معمولا 3 يا 4 هفته به طول مي انجامد، قدرت و حجم عضلاني را تا حدودي تقويت کند. هر سه استروئيد به کار رفته در اين دوره به يک اندازه قابليت تبديل شدن به هورمونهاي ؟؟؟؟ زنانه را دارند. براي مهار تبديل شدن اين هورمونها به استروژن و براي جلوگيري از بروز عوارض زنانه گي در مردان استفاده از داروي نولوادکس که يکي از داروهاي قدرتمند آنتي استروژن نيز محسوب مي شود، لازم و ضروري است. مصرف  اين دارو هم در طول دوره و هم تا چند هفته پس از اتمام دوره توصيه شده است. مصرف  اين دارو طبق دستور ذکر شده در جدول، ورزشکار را از گزند تجمع توده چربي در ناحيه نوک سينه ها که ورزشکاران نيز به وفور به آن مبتلا مي شوند، در امان نگه مي دارد. مصرف  روزانه 40 ميلي گرم از داروي نولوادکس در چهار هفته پاياني دوره تا حدودي بسيار زيادي ترشح مهار و محدود شده تستوسترون در طول دوره را به حد نرمال و طبيعي خود باز مي گرداند.
اين دوره که مختص مبتديان و ورزشکاران سطوح متوسط تنظيم شده است، تاثير بسيار خوبي بر افزايش حجم عضلاني در ورزشکاران قدرتي دارد. مبتديان مي توانند پس از کم کردن و تعديل دزهاي ذکر شده در جدول، اين دوره را به کار ببندند. ورزشکاران مبتدي به طور مثال مي توانند دز مصرف  دکادورابولين را به جاي 400 ميلي گرم به 200 ميلي گرم در هفته تقليل دهند. ذکر اين نکته ضروري است که کاستن ار دز مصرف  تستوسترون که پايه و اساس اين دوره بر آن استوار شده است، توصيه نمي شود. ورزشکاران سطوح پيشرفته با توجه به سوابق تمريني و سوابق استفاده از استروئيدها، مي توانند علاوه بر رعايت دز 400 ميلي گرمي دکادورابولين، دز مصرف  تستوسترون را نيز بيشتر کرده و آن را تا 750 و يا 1000 ميلي گرم در هفته نيز افزايش داده و دز مصرف  ديانابول را نيز به 40 الي 50 ميلي گرم در روز افزايش دهند.
برخي از ورزشکاران آمريکايي به جاي مصرف  200 الي 400 ميلي گرم دکا دورابولين در هفته، آن را با 400 ميلي گرم در هفته از داروي «equipoise» جابجا مي کنند. اين داروي جديد در حقيقت قوي تر و سالم تر از دکا دورابولين بوده و تجمع چربي و احتباس آب و املاح کمتري را سبب مي شود.
همانگونه که مي دانيد، دوره هاي حجم با افزايش در خور توجه چربي و احتباس آب در بدن همراه خواهد بود. ورزشکاراني که از دوره هاي استروئيدي بهره مي گيرند، پس از دوره و قبل از رفتن به روي سن، و به منظور خشک کردن بدن و حذف چربي هاي زايد انباشته شده در طول دوره مصرف  استروئيدها، يک دوره کات را نيز پشت سر مي گذارند. دوره هاي کات معمولا از داروهاي چربي سوز و يا از برخي از استروئيدها که در خشک کردن عضلات تاثير مطلوبي داشته باشند، تشکيل پيدا مي کند.

استروئیدهای آنابولیک چه هستند؟

ستروئیدهای آنابولیک که در فرم قرص و آمپول عرضه می‌شوند، از تستوسترون مشتق شده و تاثیری مشابه این هورمون جنسی مردانه دارند. بدن زنان و مردان به طور طبیعی تستوسترون تولید می‌کند، اما مقدار این هورمون در خانم‌ها به مراتب کمتر از آقایان است. نقش تستوسترون در بدن مردان، دوسویه است. اول اینکه تستوسترون از دستگاه تناسلی مردان محافظت کرده و علمکرد جنسی آنها را تقویت می‌کند. دوما، برای یک دوره کوتاه از زمان بلوغ، تولید تستوسترون به طور چشمگیری افزایش می‌یابد تا فرآیند بلوغ به لحاظ فیزیکی با سرعت بیشتری ادامه یابد. این فرآیند شامل رشد کامل استخوان، دورگه شدن صدا و رشد موهای صورت است. بهبود رشد عضلانی، افزایش توده عضلانی و کاهش چربی‌های بدن همان چیزی است که نوجوانان را به دام استفاده از استروئیدهای آنابولیک می‌اندازد. بسیاری از نوجوانان برای بهبود قدرت، سرعت و استقامت خود در ورزش از استروئیدهای آنابولیک استفاده می‌کنند تا بتوانند در باشگاه وزنه‌های سنگین‌تری بزنند و خوش‌اندام‌تر جلوه کنند. مسئله‌ای که اغلب به سوء مصرف استروئید منجر می‌شود. اثرات جانبی متاسفانه، دوز بالای استروئید منجر به بروز تغییراتی می‌شود که ممکن است سلامت نوجوانان را به خطر بیاندازد. نوجوانان در معرض خطر بلوغ پرشتاب و استخوان‌سازی سریع هستند که ممکن است پیامدهای برگشت‌ناپذیری برای‌شان داشته باشد. استروئیدهای آنابولیک چندین عوارض جانبی دارند که در مردان و زنان در سنین مختلف بروز می‌یابد: • آکنه • تورم مچ پا و پا • زردی و اختلال کبد • کاهش لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL یا کلسترول خوب) • افزایش لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL یا کلسترول بد) • مفاصل دردناک • فشار خون بالا • افزایش حساسیت رباط‌ها، تاندون‌ها و آسیب‌دیدگی عضلات • تغییرات خلق و خو، ازجمله خشم کنترل‌نشده و پرخاشگری، تحریک‌پذیری شدید، حسادت، بدگمانی و قضاوت نادرست به خاطر احساس شکست‌ناپذیری • وابستگی روانی فرآیند رشد به استروئیدهای آنابولیک • افزایش خطر ابتلا به سرطان، بیماری‌های قلبی یا سکته قلبی • افزایش خطر ابتلا به ایدز یا هپاتیت در صورت تزریق استروئید با سرنگ مشترک برخی از عوارض جانبی سوء مصرف استروئید مختص مردان هستند: • کوچک شدن بیضه‌ها • طاسی • بزرگ شدن پروستات • احساس درد حین ادرار کردن • کاهش تعداد اسپرم‌ها • ناتوانی جنسی • رشد غیرقابل برگشت سینه‌ها عوارض جانبی خاص خانم‌ها نیز عبارتند از: • برخورداری از ویژگی‌های مردانه، ازجمله رشد موهای صورت و خشن‌تر شدن صدا • تغییر چرخه قاعدگی (عادت ماهانه متوقف شده یا به تعویق می‌افتد) • بزرگ شدن کلیتوریس • کوچک شدن سینه‌ها بازار سیاه از آنجایی که اکثر مصرف‌کنندگان استروئیدهای آنابولیک، مواد مورد نیاز خود را از طریق بازار سیاه خریداری می‌کنند، ممکن است به مواد آلوده دسترسی پیدا کنند که خطرات زیادی برای سلامت آنها خواهد داشت. یکی دیگر از خطرات رایج، استفاده از چند استروئید مختلف به طور همزمان است که به منظور افزایش تاثیر این دارو انجام می‌گیرد. این کار خطر بروز عواقب احتمالی را چند برابر می‌کند.

مصرف استروئید برای خانمها

به شکل خلاصه، مصرف کنندگان زن استروئید دارای برخی‌ برتری‌ها نسبت به مصرف کنندگان مرد هستند و همچنین مصرف کنندگان مرد نیز دارای یک سری برتری‌ها نسبت به مصرف کنندگان زن هستند. همچنین یک سری عوارض جانبی هستند که میزان شدت آن در هر دو جنس متفاوت می‌باشد. این تفاوت‌ها در ابتدا باید درک شوند. موارد زیر در این مقاله مورد بررسی قرار خواهند گرفت :

  1. ملاحظات اولیه برای مصرف کنندگان زن
  2. تفاوت‌های بین مصرف استروئیدها در زنان و مردان
  3. استروئیدهای آنابولیک مناسب و کم خطر برای دوره‌های استروئید زنانه
  4. استروئیدهای آنابولیک نامناسب و پر خطر برای زنان
  5. ترکیباتی که توسط زنان نباید مصرف شوند
  6. مثال هایی از دوره‌های استروئیدی برای زنان

ملاحظات اولیه برای زنان مصرف کننده استروئیدهای آنابولیک

تمام زنان مصرف کننده استروئیدهای آنابولیک باید درکی مناسب از عملی‌ که روی بدن خود انجام میدهند داشته باشند. استروئیدهای آندروژنیک آنابولیک در واقع مشتقی از هورمون جنسی‌ مردانه یعنی‌ تستوسترون هستند. با این بیان، این هورمون یک هورمون جنسی‌ مردانه است و استفاده زنان از دوره‌های استروئیدی به معنی‌ وارد کردن تستوسترون (یا مشابهات آن) به بدن خود به منظور افزایش حجم عضلانی و کاهش چربی‌ بدن می‌باشد. با کمی‌ تفکر، هر زنی‌ که این موضوع را درک کند میداند که با مصرف این استروئیدها احتمال بروز صفات ثانویه جنسی‌ مردانه در آنها نظیر کلفتی‌ صدا و رشد مو صورت و بدن، افزایش سایز کلیتوریس و بی‌ نظمی در دوره‌های ماهانه وجود دارد. همچنین به شدت توصیه میشود که در طول دوره بارداری از مصرف استروئیدها کاملا دوری شود زیرا که دوره بارداری از لحاظ هورمونی برای رشد و نمو جنین بسیار با اهمیت می‌باشد و وارد شدن مقادیر بیش از حد آندروژن‌ها مرتبط با بروز نقص در کودکان تازه متولد شده می‌باشد.

همچنین بسیار مهم است که بدانید کدام استروئیدهای آنابولیک مناسب، کدام کمتر مناسب و کدام تحت هیچ شرایطی نباید مصرف شوند مگر در موارد کاملا ضروری. این جزئیات در ادامه پوشش داده خواهد شد.

تفاوت‌های بین دوره‌های استروئیدی در مردان و زنان استفاده از تستوسترون در دوره‌های زنانه ضروری نمیباشد. میزان سطح فیزیولوژیکی تستوسترون تولیدی در بدن مردان برای بقا و حفظ سلامت زنان مورد نیاز نمیباشد. همانطور که پیشتر اشاره شد، در واقع این یکی‌ از چندین مواردی در مورد مصرف استروئیدها می‌باشد که زنان میتوانند خیالشان از بابت آن راحت باشد، در حالی‌ که برای مردان اینگونه نیست. احتمالا میدانید که بدن زنان مقدار بسیار کمتری تستوسترون نسبت به بدن مردان تولید می‌کند و بنابراین زنان برای کارکرد صحیح فعالیت‌های بدنی خود تنها نیازمند مقدار بسیار اندکی‌ تستوسترون هستند

استروئید مناسب برای بانوان

بهترین و بدترین استروئیدهای آنابولیک برای زنان

استروئیدهای آنابولیک مناسب برای دوره زنان آن استروئیدهایی هستند که رتبه آندروژنیک آنها بسیار پایین تر از رتبه آنابولیک آنها باشد. از این استروئیدها اغلب با عنوان استروئیدهای ضعیف در دنیای بدنسازی نام برده میشود. اما باید این را بدانید که اگرچه برخی‌ استروئیدها از لحاظ آندروژنیک ضعیف در نظر گرفته میشوند، اما هیچ استروئید آنابولیکی نمیباشد که کاملا فاقد تاثیر آندروژنی باشد. تمام استروئیدهای آنابولیک با شدت‌های مختلف اثرات آندروژنی دارند و بنابراین احتمال بروز صفات مردانه با مصرف هر کدام از آنها وجود دارد، هر چند که آن استروئید از لحاظ آندروژنی ضعیف در نظر گرفته شود.

به علاوه، زنان باید به هر قیمتی از مصرف استروئیدهای با استر بلند اجتناب کنند زیرا که زمان آزاد سازی اینگونه ااستروئیدها در بدن بسیار طولانی و همچنین دارای نیمه عمر بسیار زیادی هستند. زنان باید به ویژگی‌های چنین استروئیدهای استر بلندی نظیر انانتات، سیپیونات و دکانوات توجه کنند زیرا که ممکن است کنترل سطح آن هورمون در پلاسمای خون بسیار سخت شود. پس از پایان دوره، همچنین باید این را بدانید که در صورت مصرف استروئیدهای دارای نیمه عمر بسیار زیاد که حاصل استر بلند آن استروئید می‌باشد، سطح آن هورمون در پلاسمای خون به کندی کاهش پیدا خواهد کرد و پاکسازی آن از بدن زمان بسیار زیادی طول خواهد کشید. این مورد را همیشه باید برای طراحی دوره‌های زنانه مد نظر داشته باشید، مخصوصا زمانی‌ که صفات مردانه شروع به بروز کنند و نیاز باشد که مصرف استروئید بلافاصله قطع شود.

بدترین استروئیدها برای زنان آنهایی هستند که دارای رتبه آندروژنیک بسیار بالا هستند نظیر تستوسترون، دیانابول، آنادرول، ترنبولون و چندین استروئید دیگر. اگرچه برخی‌ از زنان ممکن است که خود را درگیر مصرف چنین آندروژن‌های سنگینی‌ کنند، اما اینگونه استروئیدها مناسب بسیاری از اهداف زنانه نمیباشد. همچنین باید بدانید که زنان مصرف کننده استروئید در سه دسته تقسیم بندی میشوند :

  • بدنسازان زن حرفه ای و مسابقه ای
  • زنان شرکت کننده در مسابقات فیتنس و فیگور
  • زنان معمولی‌ که تنها به دنبال رسیدن سریعتر به اندامی مناسب هستند

هر فردی باید قادر به تعیین تفاوت‌های موجود بین این سه دسته باشد و اینکه چه تفاوت هایی در اهداف و آرزو‌های آنها وجود دارد و اینکه برای رسیدن به اهدافشان حاضرند چه میزان فداکاری داشته باشند. بنابراین بین ارزش ها، اولویت‌ها و میزان ریسک پذیری برای رسیدن به اهداف بین این سه دسته تفاوت‌های گسترده ای وجود دارد.

زنان بدنساز مسابقه ای : همانطور که گفته شد، زنان بدنساز مسابقه ای سعی‌ در عضله سازی شدید بسیار فراتر از زنان عادی دارند، به طوری که اکثریت زنان این حجم از عضله را برای فیزیک زنانه “ حال به هم زن “ توصیف میکنند. با این بیان، زنان بدنساز مسابقه ای ریسک بیشتری را در پذیرش بروز صفات مردانه حاصل از مصرف آندروژن‌ها پذیرا هستند، نظیر تستوسترون و ترنبولون. اگر یک بدنساز زن اعتقاد داشته باشد که مصرف ترنبولون میتواند او را به اهدافش برساند و از عواقب آن نیز چشم پوشی کند، بنابراین این یک تصمیم شخصی‌ می‌باشد که خود فرد باید آن را بگیرد و سپس با عواقب احتمالی‌ آن نیز مقابله کند.

در لیست زیر مناسب‌ ترین و نامناسب‌ ترین استروئیدهای آنابولیک برای زنان بیان شده است :

پریموبولان خوراکی (متنولون استات)

آناوار (اکساندرولون)

وینسترول خوراکی (استانازولول)

وینسترول تزریقی (استانوزولول)

پریموبولان تزریقی (متنولون انانتات)

برو بالا