پپتاید

همه چبز در مورد جی اچ ار پی 6

افزایش تراکم استخوانها
افزایش و تسریع ریکاوری پس از ورزش و اعمال جراحی سخت
تقویت سیستم ایمنی بدن
افزایش قدرت و استحکام بافتها و لیگامنتها
بهبود خواب شبانه که خود برای رشد عضلات خیلی مهم می باشد

ترکیب سوما انسلین مناسب یک دوره حجم و وزن بالا قدرت این دارورا به همراه سوما یا هگزارلین استفاده میکنند

خواص جی اچ ار پی 6

از دیگر خواص مفید GHRP-6 عبارتند از :

 • افزایش سنتز پروتیین ها و تحریک رشد بافتهای عضلانی جدید
 • افزایش رشد طبیعی در کودکان کوتاه قد به علت کمبود هورمون رشد
 • افزایش توده عضلانی و قدرت عضلانی در صورتی که با ورزش مناسب همراه باشد
 • کاهش چین وچروکهای پوستی و برخی اثرات دیگر از کاهش پیری پوست
 • رشد مجدد ارگانهای داخلی بدن که با بالا رفتن سن تحلیل رفته اند
 • عامل هیپروپلازی یا همان افزایش تعداد سلولهای عضلانی که باعث رشد عضلات میشود و این عامل با هیپروترفی عضلانی یا حجیم شدن سلولهای عضلانی متفاوت می باشد و در این جا علاوه بر حجم تعداد سلولهای عضلانی نیز افزایش یافته است
 • افزایش تجزیه و تحلیل چربی ، که منجر به کاهش بافت چربی در بدن میشود البته به شرط آنکه با رژیم غذایی مناسب همراه باشد در غیر اینصورت چربی افزایش میابد
 • افزایش تراکم استخوانها
 • افزایش و تسریع ریکاوری پس از ورزش و اعمال جراحی سخت
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • افزایش قدرت و استحکام بافتها و لیگامنتها
 • بهبود خواب شبانه که خود برای رشد عضلات خیلی مهم می باشد
 • نکته: بسیاری از خواص GHRP-6 با CJC شبیه به هم میباشد و تفاوت عمده در افزایش اشتها توسط GHRP-6 می باشد که برای دوره های حجم موثر تر می باشد.

از عوارض جانبی و یا بهتر است بگوییم از خواص مصرف GHRP-6 افزایش موقتی اما چشمگیر اشتهاست زیرا این پپتید از عملکرد گرلین تقلید می کند ، پپتیدی که به طور طبیعی در داخل شکم آزاد شده و گرسنگی و خالی شدن معده را افزایش می دهد و میل تمایل شما را برای خوردن هر چه بیشتر غذا افزایش میدهد که البته لازم به ذکر می باشد که بدنسازان از همین مسئله به نفع خود برای افزایش هر چه بیشتر اشتها و توانایی مصرف کاری بیشتر از طریق غذا و در نتیجه بالابردن هر چه بیشتر وزن و حجم خود استفاده می نمایند، بنابراین افزایش وزنی معادل 4 تا 10 کیلو پس از یک دوره مصرف (GHRP-6) جی اچ آر پی 6 دور از دسترس و انتظار نمی باشد که البته در نظر داشته باشید که چنین افزایش وزنهایی که به دلیل دریافت کالری فراوان توسط فرد ایجاد می شود اغلب بی کیفیت و همراه با افزایش توده چربی می باشد مگر اینکه در نوع کالری دریافتی دقت نموده و بیشتر از پروتیئن ها و غذاهای با کیفیت استفاده شود تا حجم و وزن بدست آمده از کیفیت بالایی برخوردار باشد.البته لازم است که حتما به این نکته توجه داشته باشید که این عارضه (افزایش شدید اشتها) در همه افراد یکسان نمی باشد و شدت آن در افراد متفاوت می باشد و ممکن است در بسیاری از افراد این افزایش اشتها بسیار ناچیز و یا اصلا مشاهده نشود.

همچنین اثبات شده است که مصرف همزمان GHRP-6 و انسولین ، پاسخ GH هورمون رشد را به GHRP-6 افزایش می باید. با این حال ، مصرف کربوهیدرات ها و چربی های رژیمی ، در طول مصرف دوره این پپتید به طور چشمگیری ،مانع آزاد سازی GH می شود و تنها راه آن رعایت شدید رژیم غذایی و بالا بردن سطوح مصرف پروتئین ها می باشد.

دوز مصرف GHRP-6 چه مقدار است؟

ویالهای جی اچ آر پی 6 اغلب بصورت 5000 mcg می باشد که در یک پک ده تایی موجود می باشد و گاها در برخی برند ها ویالهای 10000 mcg بصورت 5 تایی دیده میشود.مقدار دوز موثر ghrp-6 حدودا بصورت 1000 mcg در روز می باشد که البته این دوز میتواند نسبت به خصوصیات بدنی افراد مختلف اندکی متفاوت در نظر گرفته شود که تعیین دوز صحیح و دقیق یک کار کاملا تخصصی می باشد، در نظر داشته باشید که افزایش دوز مصرفی بطور 100% باعث افزایش تاثیر ghrp-6 نمی شود .

نکته مهم در مورد مصرف جی اچ آر پی 6 این می باشد که حتما باید تا دو ساعت قبل از تزریق آن چیزی نخورده باشید و معده خالی باشد .بهترین زمان مصرف آن قبل از صبحانه و پس از تمرین و در برخی شرایط نسبت به اهداف مصرف یک ساعت قبل از تمرین می باشد .

توجه داشته باشید که ghrp-6 همانند هورمون رشد حتما باید در دمای پایین و در یخچال نگهداری شود تا سالم بماند لذا در تهیه و خریداری آن بسیار دقت نمایید و حتما از کانال های مطمئن و معتبر تهیه نمایید تا وقت و هزینه خود را هدر ندهید و نیز نوع برند مصرفی و کیفیت آن خیلی مهم می باشد .

یکی از محبوب ترین پپتیدهای مورد علاقه ورزشکاران که این روزها بیش از پیش بر سر زبان ورزشکاران رشته های مختلف ورزشی جاری شده است ۶ GHRP(هورمون رشد با پپتید آزاد-۶) می باشد، جی اچ آر پی ۶ یک هگزاپپتید شامل زنجیره ای از ۶ آمینو اسید می باشد این هورمون یکی از چند آنالوگ سنتزی مت – انکفالین ( پپتیدهای با ۵ اسید آمینه را انكفالین می نامند) است که در ساختمان خود دارای -D آمینو اسیدهای غیر طبیعی می باشد که برای تحریک آزادسازی هورمون رشد (GH) به صورت طبیعی به وجود آمدند و سکری تاگوگ یا همان عامل محرک ترشح هورمون رشد به صورت طبیعی می باشد.
اکنون مشخص شده است که جی اچ آر پی ۶ مجزا از GHRHبوده و در گیرنده GHRH عمل نمی کنند در واقع نکته قابل توجه در مورد مکانیزم عمل جی اچ آرپی – ۶ تفاوت عمل آن با سوماتوتروپین می باشد که  ۶ GHRP در واقع با تحریک گیرنده های سکری تاگوگ هورمون رشد که امروزه به گیرنده های هورمون گرلین معروف می باشند، وارد عمل می شود.
لازم است قبل از تشريح کامل مکانیسم عمل جی اچ آر پی -۶، گرلین را بشناسید گرلین یک پپتید با ۲۸ اسید آمینه است که به عنوان یک لیگاند درون زاد برای گیرنده های هورمون رشد شناخته شده است. گرلین موجب آزادسازی هورمون رشد، افزایش رفتار دریافت غذا و احساس گرسنگی و کاهش انرژی مصرفی می شود از این رو قبل از دریافت وعده غذایی ترشح شده و گرسنگی را سبب می شود و پس از آن از ترشح آن کاسته می شود، اگر به یاد داشته باشید قبلا شاره کردیم که گرسنگی و هایپوگلایسمی (افت قند خون) باعث ترشح بیش تر هورمون رشد می شوند که مکانیسم اصلی در این تحریک، نقش هورمون گرلین می باشد اما همان طور که گفتیم جی اچ آر پی – ۶ متفاوت از سوماتوتروپین عمل می کند، در واقع سوماتوتروپین ابا اثر گذاری بر GHRH (هورمون محرک هورمون رشد) اثرات خود را بر جای می گذارد، اما جی اچ آر پی ۶ با تحریک سکری تاگوگ های دیگر و گرلین غده هیپوفیز قدامی را تحریک نموده و باعث افزایش در آزادسازی هورمون رشد می شود، لذا افرادی که در اثر مصرف بلند مدت سوماتوتروپین دچار کاهش حساسیت این دارو در بدن شده و با مقاومت در ترشح آن روبرو شده اند می توانند با بهره گیری از جی اچ آر پی -۶ این مشکل را تا حد به سزایی رفع نمایند.
امروزه تحقیقات بسیاری پیرامون پپتیدها در حال انجام و بررسی است، مشخص شده است که در هنگام مصرف همزمان ۶-GHRP و انسولین، پاسخ GH به ۶-GHRP افزایش می یابد. یک بررسی اخیر در موش های نرمال تفاوت های چشمگیری را در ترکیب بدن، رشد عضلانی، متابولیسم گلوکز، حافظه و عملکرد قلبی در موش های مصرف کننده ۶-GHRP نشان داده.
با این حال تا رسیدن به یک نتیجه واحد و قطعی در خصوص برخی تاثیرات مربوط به آنها نیاز به بحث و بررسی بیش تر است، در حال حاضر گفته می شود ممکن است جی اچ آر پی – با پشتیبانی از نورون های عصبی و همین طور افزایش قدرت فرد، مشابه به استروئیدهای مربوط به خانواده DHT( دی هیدروتستوسترون) عمل کند و باعث بروز افزایش محسوس قدرت عضلات، چربی سوزی و کاهش حجم چربی ها، تقویت مفاصل و استخوان ها، ترشح بیش تر ۱-IGF (فاکتور رشد شبه انسولین)، افزایش سنتز پروتیین ها و تحریک رشد بافت های عضلانی جدید، کاهش چین و چروک های پوستی و کاهش پیری پوست نیز شود.
از جمله عوارض ناشی از مصرف ۶-GHRP می توان به افزایش موقتی اما چشمگیر اشتها که بعضا به شکل دردناک ظاهر می شود، احتمال افزایش پرولاکتین (که باعث کاهش میل جنسی در هر دو جنس و اختلالات قاعدگی در خانم ها می شود)، افزایش کورتیزول (هورمون استرس) و احساس خستگی مفرط، سرگیجه و احساس سوزن سوزن شدن برخی نقاط از پوست اشاره نمود.
علی رغم عوارض گفته شده، این پپتید به نسبت سایر پپتیدها از درجه عوارض خفیف تری حداقل تا به امروز برخوردار است.
و لذا ورزشکاران رشته های مختلف با هدف افزایش هر چه بیشتر اشتها و توانایی مصرف کارایی بیشتر از طریق غذا و در نتیجه بالابردن هر چه بیشتر وزن و حجم خالص عضلات خود روی به مصرف جی اچ آر پی ۶ می آورند و حتی برخی آن را در ترکیب با سایر پپتیدها (به عنوان مثال هگزارلین) استعمال می کنند، بنابراین افزایش وزنی معادل ۶ تا ۱۰ کیلو پس از یک دوره مصرف (۶-GHRP) جی اچ آر پی ۶ دور از دسترس و انتظار نمی باشد که البته در نظر داشته باشید که افزایش وزن یکباره و افراطی که به دلیل دریافت کالری فراوان توسط فرد ایجاد می شود اغلب بی کیفیت و همراه با افزایش توده چربی می باشد چرا که مصرف کربوهیدرات ها و چربی های رژیمی، در طول مصرف دوره این پپتید به طور چشمگیری، مانع آزادسازی GH می شود و تنها راه آن رعایت شدید رژیم غذایی و بالا بردن سطوح مصرف پروتئین ها و دقت در کالری دریافتی می باشد و لذا بهتر است غذاهای با کیفیت استفاده شود تا حجم و وزن به دست آمده از کیفیت بالایی برخوردار باشد.
در مجموع زمان استعمال دارو مکمل هایی که به همراه آن استفاده می شود و نوع رژیم غذایی و سن و سال عواملی هستند که در نوع کیفیت عضله به دست آمده در اثر مصرف این پپتید موثر هستند. البته لازم است که حتما به این نکته توجه داشته باشید که عارضه افزایش شدید اشتها در همه افراد یکسان نمی باشد و شدت آن در افراد متفاوت می باشد و ممکن است در بسیاری از افراد این افزایش اشتها بسیار ناچیز باشد، با این حال یک راه غلبه بر اشتهای کاذب در افرادی که قصد چربی سوزی دارند بهره گیری از میوه ها و سبزیجات حاوی فیبر و پتاسیم می باشد.
شرکت های ارائه دهنده ۶-GHRP معمولا این محصول را در ویال های ۵۰۰۰ میکروگرمی ارائه می کنند که در یک بسته ده تایی موجود می باشد و بعضا در برخی برندها ویال های ۱۰۰۰۰ میکروگرمی بصورت ۵ تایی دیده می شوند. علی رغم قید شدن نحوه مصرف دارو بر روی ویال توسط شرکت های ارائه دهنده، به یاد داشته باشید که مسائلی چون وزن، سن، جنسیت، مکمل های ترکیبی و هدف فرد عواملی هستند که در تنظیم این پپتید مهم می باشند. لذا تنظیم دوز مصرفی آن کاملاً امری تخصصی و حرفه ای می باشد و بایستی در تنظیم آن از یک فیزیولوژیست ورزشی و با پزشک متخصص راهنمایی جست.
برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین محبوب

برو بالا